CZARNY BEZ

INDUSTRIAL METAL PAGAN FOLK

Historia alternatywna:

Widun autor N. Kozlowska

Przyszłość i przeszłość jest tu i teraz. "… planetę okaleczyły kataklizmy o nieznanych wcześniej rozmiarach. Wypracowane modele społeczne, wartości przestały istnieć. Organizmy państwowe uległy destrukcji. Cywilizacja jaką znamy upadła. Nastąpiła era chaosu … Na wschodzie Europy, której obszar jeszcze nie ostygł pamiętając katastrofalny w skutkach konflikt międzynarodowy, krwawą wojnę religijną, śmiertelną zarazę i upadek człowieczeństwa tworzą się nowe formy ludzkich skupisk. Nasz rodzaj przetrwał a planeta się odradza. Potrzeba bezpieczeństwa i tęsknota za stabilizacją prowadzi nową społeczność do rzeczywistości, w której jak w zwierciadle odbijają się echa pradawnych tradycji i zwyczajów. Przestrzeni, gdzie namacalnie znów czują siłę potężnych starożytnych bogów. Do czasów burzliwych wieców i plemiennych rodowych władców. Świętych lasów i odwiecznych gór. Do cybernetycznej epoki żelaza ale też powrotu więzi międzyludzkich i bliskości z naturą. Życie w równowadze z przyrodą to jedyna szansa, żeby zacząć od nowa. Czas zatoczył krąg … to wtedy na gruzach cywilizacji u zarania nowej odmienionej ludzkości zrodził się Czarny Bez. „Zapraszamy w muzyczną podróż do naszych korzeni, do historii często nieznanej, zapomnianej, do refleksji nad współczesnym światem i opowieści o prasłowiańskim duchu, waleczności i odwadze”. Czarny Bez

Coś o zespole

Jesteśmy słowiańskim plemieniem, a raczej jego częścią, która przeżyła katastrofalny w skutkach międzynarodowy konflikt zbrojny na tle religijnym, poprzedzony katastrofą naturalną i atakiem groźnego wirusa. Ten zbieg makabrycznych zdarzeń doprowadził ludzkość i znaną nam cywilizację do upadku. Człowiek przetrwał, lecz musi się zmienić. Ma nowe priorytety. Nastąpił powrót do natury i do rzeczywistości, w której jak w zwierciadle odbijają się echa pradawnych tradycji i zwyczajów. Czas zatoczył krąg. Jesteśmy znów w epoce żelaza tylko mocno cybernetycznej…
Ciechan autor W. Rojek R.Kudyba
Czarny Bez
Image Czarnego Bzu bez wątpienia zwraca na siebie uwagę. Grupa nie ukrywa, że był on w dużej mierze inspirowany filmami, literaturą i grami komputerowymi. Można w nim zauważyć m.in. wpływy uniwersum „Metro”, „Diuny” Herberta czy „Wojny Światów” Wellsa. Jak mówi o nim Widun, gitarzysta i pomysłodawca zespołu:
Nasze stroje, nieco neogotyckie, steampunkowe, połączone z elementami plemiennymi, bardzo wpasowują się w odmienioną, zdegenerowaną postapokaliptyczną rzeczywistość. To taki słowiański „Mad Max”.
Widun 2 autor N. Kozlowska
Widun
Czarny Bez sam siebie klasyfikuje jako zespół industrialno-folk-metalowy Elementy tej mieszanki będą występować w każdej jego kompozycji. Zręcznie żonglując tymi gatunkami, formacja stara się wypracować własne unikatowe brzmienie, do którego każdy członek coś wniesie. Folk przejawia się tu w śpiewie dziewcząt i wykorzystaniu etnicznych instrumentów. Industrialna jest elektronika, która wybrzmiewa przez syntezatory oraz sekwencery wyjęte żywcem z epoki techno.