Warsztaty - gra na Lirze Korbowej

warsztaty / pokazy / prelekcje / lekcje on-line

Paweł Płoskoń – lirnik, kompozytor, dyrygent. Absolwent Jazzu i Muzyki Estradowej katowickiej Akademii Muzycznej. Już w trakcie studiów odkrył lirę korbową, która stała się dla niego źródłem fascynacji i inspiracji. Gry na instrumencie uczył się na warsztatach prowadzonych przez największych wirtuozów tego instrumentu. Spośród jego nauczycieli wymienić można Macieja Cierlińskiego, Valentina Clastriera czy Germana Diaza. Po krótkim okresie inicjacji sam podjął się nauczania, prowadząc warsztaty w całej Polsce oraz ucząc indywidualnie. W roku 2020 został pierwszym w Polsce nauczycielem akademickim liry korbowej, ucząc na Podyplomowych Studiach z zakresu Muzyki Tradycyjnej na swojej katowickiej Alma Mater.

Fotograf Praktyk rys 0127 scaled
81224422 2694687750585746 6627000487503724544 o

Zajmuje się wykonawstwem wszystkich gatunków związanych z lirą korbową, a najchętniej tych, które są dla niej czymś nowym. Spod jego palców wydobywa się zarówno muzyka ludowa, barokowa, współczesna i rozrywkowa. Najchętniej improwizuje na instrumencie, naginając i przełamując jego bariery i konwencje.

HURDY GURDY1

LIRA KORBOWA - WARSZTATY
z Etnoproject

Zakręcone warsztaty 3.0

Etnoproject wraz z GCKiB w Czarnej Dąbrówce po raz kolejny zorganizowało „Zakręcone Warsztaty” Liry Korbowej z Pawłem Płoskoniem w przeuroczej miejscowości Mikorowo na Kaszubach. W słoneczny wrześniowy weekend w Domu Pracy Twórczej w Mikorowie znów zawitały dźwieki lir korbowych. Atmosfera jak zwykle sprzyjała pracy i graniu, za co kolejny raz bardzo dziękujemy Beacie Łozowskiej która ugościła nas w tym miejscu. Gościliśmy muzyków z wielu miejsc w Polsce, ponad połowa lirników przybyła na nasze warsztaty po raz kolejny, co sprawiło nam niebywałą przyjemność i potwierdziło że warto to robić. 

MIKOROWO - wrzesień 2023

DARŁOWO - Październik 2022

Zakręcone warsztaty 2.0

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie gościł nas przez 3 dni na początku października 2022r. Niesamowity klimat średniowiecznych murów i dźwięki 10 lir korbowych grających średniowieczne pieśni. W organizacji bardzo pomógł nam Dyrektor Muzeum –  Karol Matusiak za co mu serdecznie dziękujemy i juz planujemy powrót na zamkowe sale w 2023 roku.

Zakręcone warsztaty 1.0

Etnoproject wraz z GCKiB w Czarnej Dąbrówce zorganizowało pierwsze „Zakręcone Warsztaty” Liry Korbowej w przeuroczej miejscowości Mikorowo na Kaszubach. Wszystko działo sie wiosną 2022 r. w Domu Pracy Twórczej w Mikorowie. Atmosfera sprzyjała pracy i graniu, za co bardzo dziękujemy Beacie Łozowskiej która ugościła nas w tym miejscu. Uczestnicy zjechali do Mikorowa z całej Polski z pieknymi instrumentami.

MIKOROWO - marzec 2022

O warsztatech powiedzieli....

Byłam na obu warsztatach i czekam na kolejne. Poziom nauczania jest dostosowywany do grupy, ale jeśli kogoś kręci trompet na 6, to i jego nie ominie indywidualny zestaw ćwiczeń 😉 Atmosfera sprzyja też motywacji do nauki zarówno w trakcie, jak i po warsztatach. Paweł oraz inni, bardziej doświadczeni uczestnicy, są też zawsze chętni udzielić porad związanych z konserwacją instrumentu.
IMG 0237
Kamila Topolska - Łódź
Świetne warsztaty! Wspaniały nauczyciel, wyjątkowe miejsce, ciekawi ludzie, dobra organizacja. Paweł robi na lirze cuda. Wróciłem nakręcony. Chce się grać!
IMG 0232 scaled
Łukasz Ostrowski - Warszawa
Najlepszą rekomendacją i jednocześnie oceną warsztatów jest to, że jadąc 600 km i będąc pierwszy raz (chyba) w Darłowie, w ogóle nie miałem czasu by zwiedzić miasto i okolicę. To świadczy o bardzo napiętym i treściwym harmonogramie warsztatów. Świetne prowadzenie i cierpliwość (!) Pawła Płoskonia. Organizacja, miejsce, hotel na najwyższym poziomie - to oczywiście zasługa Pawła Tomaszewskiego. I ostatnie ale nie mniej ważne - świetna grupa ludzi.
IMG 0232 scaled
Piotr Kłodawski - Opoczno
Jeśli chodzi o moją opinię, to szczególnie jestem wdzięczny, że taki początkujący i niezbyt muzycznie, czy słuchowo uzdolniony adept liry, mógł znaleźć swoje miejsce w warsztatach. Wielkie dzięki dla prowadzącego i innych uczestników za cierpliwość i wyrozumiałość. Prowadzący Paweł Płoskoń to prawdziwy wirtuoz i pasjonata liry. Czym też zaraża innych. Swoją drogą, lirnicy to jedna wielka rodzina i bardzo się cieszę, że mogłem stać się jej częścią. A sprzyjała temu wieczorna integracja i "nocne rozmowy Polaków" 🙂 Super było poznać wszystkich uczestników z najróżniejszych stron Polski. Przekrój ludzi biorących udział w warsztatach był totalnie różny. I to jest piękne, że mimo że jesteśmy tak różni, to łączy nas wspólna pasja. Ponadto wspaniałe okoliczności przyrody - w końcu po kilku latach przerwy znowu widziałem morze! No i sam zamek Książąt Pomorskich - rewelacja. Szczególnie jako przestrzeń do muzyki dawnej.
IMG 0240 scaled
Krzysztof Heimann - Poznań