WARSZTATY
MUZYKI IRLANDZKIEJ

Warsztaty — wprowadzenie do muzyki irlandzkiej

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z podstawami stylu i technik wykonawczych charakterystycznych dla muzyki irlandzkiej oraz zapewnienie narzędzi do dalszej, samodzielnej nauki. Warsztaty adresowane są zarówno do osób grających na instrumentach melodycznych (skrzypce, mandolina, akordeon, flet), jak i rytmicznych (gitara, bouzouki). Po zakończeniu warsztatów uczestnicy będą potrafili odróżnić najpopularniejsze irlandzkie formy muzyczne, zagrać dwie-trzy tradycyjne melodie z odpowiednim stylem i akcentowaniem, a także samodzielnie uczyć się nowego repertuaru.

Każdy z uczestników otrzyma materiały: opracowania wszystkich utworów; tabele akordowe ze wskazówkami dla gitarzystów oraz ściągę z podstawowych rytmów i ozdobników.

fot. serwis OSV 5020
05akordeon scaled

Łukasz Potoczny — bandżysta, bard, muzyk folkowy. Jego największą pasją od lat pozostaje tradycyjna muzyka irlandzka i anglojęzyczna tradycja balladowa zarówno w wymiarze wykonawczym, jak i szerokim kontekście historycznym. Ostatnio oczarowany także przez balfolk
i muzykę francuską. Pasjonat banjo we wszystkich odmianach. Gra również na akordeonie diatonicznym, gitarze i gitarze tenorowej.
Jako założyciel Celtyckiego Wrocławia popularyzuje tradycję muzyczno-taneczną krajów kręgu celtyckiego, organizując warsztaty i sesje muzyki irlandzkiej. Frontman zespołu Duan, założyciel – z Radkiem Dembińskim i Mateuszem Ławniczakiem – eksperymentalnego trio Mandelbrot Set łączącego światy folku i muzyki dawnej.

Plan ...

Czyli co na takich warsztatych sie dzieje

Plan:

1. wprowadzenie — czym się różni jig od reela, dlaczego ciągle gramy w D i jak zagrać

dudziarskie ozdobniki na skrzypcach;

2. nauka pierwszej melodii ze słuchu, puls i akcentowanie w reelu;

3. zagrajmy razem, czyli społeczny aspekt wykonywania tradycyjnej muzyki irlandzkiej;

przerwa, ok. 15 min;

4. nauka melodii i akcentowania w jigu;

5. stylowe granie — ornamentacja dla różnych instrumentów;

6. nauka setu reeli;

7. wspólne granie nauczonych melodii i zakończenie warsztatów.

Lista melodii, których się nauczymy:

— Within a Mile of Dublin, trad. (reel, Dmix);

— Fermoy Lasses, trad. (reel, Em/G);

— Humours of Tulla, trad. (reel, D);

— Hag at the Churn, trad. (jig, Dmix);

— Morrison’s, trad. (jig, Edor);

— Jimmy Ward’s, trad. (jig, G).

signature